
5 otroška bolezen – zakaj je nevarna predvsem za nosečnice
Ste se vprašali od kje tako ime? Peta otroška bolezen je dobila tako ime, ker je bila ta bolezen prepoznana kot peti virusni kožni izpuščaj, ki prizadene otroke na seznamu šestih bolezni.
Seznam virusnih obolenj, ki običajno prizadenejo otroke:
- Ošpice
- Škrlatinka
- Rdečke
- Četrta bolezen - Dukesova bolezen
- Peta bolezen
- Šesta bolezen - Roseola
Kaj je peta otroška bolezen?
Gre za virusno obolenje, pri katerem večinoma zbolevajo otroci, redko pa tudi posamezni odrasli. Potek bolezni je v blagi obliki, večinoma z kožnimi izpuščaji in drugimi simptomi, ki se pojavljajo ob virusnih obolenjih. Zato prevelika skrb ni potrebna.
Kaj povzroča peto otroško bolezen?
Povzročitelj pete bolezni je parvovirus B19 ali tudi eritrovirus B19. Virus sodi v družino parvovirusov, to so majhni virusi brez virusne ovojnice z dednino v obliki enojnoverižne DNK, ki v kostnem mozgu napadejo rdeče krvne celice.
Kako se peta bolezen prenaša in kužnost?

Peta otroška bolezen se prenaša kapljično. Predvsem z izločki iz ust in zgornjih dihal. Zato se virus zelo hitro prenaša predvsem v vrtcu. Prenaša se še pri neposrednih stikih (običajno v domačem okolju) in preko okuženih površin (ne tako agresivno).
Kužnost je največja nekaj dni preden otrok ali odrasla oseba dobi izpuščaj. Pred tem se zdi, da ima bolnik prehlad. Ko se pojavi rdečica bolnik običajno ni več kužen. Pri osebah z slabim imunskim sistemom je potek lahko daljši in s tem tudi kužnost.
Inkubacijska doba 5 bolezni
Inkubacijska doba pri peti otroški bolezni je lahko različno dolga, od relativno kratkih 4-5 dni do dokaj dolgih 14-15 dni.
Potek bolezni in simptomi
Kot navedeno se najprej zdi, da otrok (ali odrasla oseba) preboleva običajen prehlad.

Po dveh do štirih dneh slabega počutja, ki ga lahko spremlja glavobol, izcedek iz nosu in včasih povišana telesna temperatura se najprej pojavi rdeč izpuščaj na licih. Izgleda kot bi bil otrok oklofutan.
Kasneje se izpuščaj (večinoma pri otrocih) lahko razširi na trup in ude. Izpuščaj običajno izgine v dobrem tednu, lahko pa tudi srbi. Najbolj trdovratni izpuščaji pa lahko trajajo nekaj tednov.
Redkeje se, predvsem pri odraslih, še posebej ženskah, pojavijo tudi drugi simptomi kot so bolečine v sklepih in oteklina.
Morebitni zapleti pri peti otroški bolezni
Zapleti pri zdravih otrocih in odraslih so redki.
Pogostejši (a še vedno ne pogosti) so le pri bolnikih z oslabljenim imunskim sistemom (AIDS, rak) ali boleznimi krvi. Pri njih lahko pride do vnetja različnih organov ali pojav anemije.
Imate občutek, da vaš otrok joka brez razloga in ne veste kaj storiti? Morda pa vseeno obstaja razlog, preverite tukaj!
5 bolezen je nevarna za nosečnice

Pri 5-10% nosečnic, ki niso imune in se okužijo z parvovirusom B19 v prvih 20 tednih nosečnosti se pojavi tveganje za klinično izražene posledice na plodu. To je še posebej izrazito med 10 in 20 tednom nosečnosti.
Pri plodu se lahko pojavi izrazita slabokrvnost, pride do nevroloških poškodb ali celo smrti ploda.
Zdravljenje pete otroške bolezni
Zdravljenje 5 bolezni ni potrebno. Prav tako zdravil, ki bi bili uspešni pri zaviranju virusa B19 ne poznamo. Enako zanjo ne poznamo cepiva.
5 bolezen in imunost
Po prebolenju pete bolezni smo nanjo imuni. Pri večini ljudi je malo verjetno, da bi ponovno zboleli zanjo. Imunski sistem razvije trajna protitelesa, ki preprečujejo ponovno okužbo z parvovirusom B19. A vseeno obstajajo zelo redki primeri, ko je preboleli še enkrat zbolel za peto boleznijo.
Ukrepi za preprečevanje širjenja pete bolezni
Na nekaj let se običajno pojavljajo valovi z višjo obolevnostjo pete bolezni. Največja populacija obolelih pripada majhnim otrokom in šolarjem. Redko so med njimi tudi posamezni odrasli.
Najboljši okrepi za preprečevanje širjenja bolezni so skrb za higieno. Potrebno je tudi kar se da omejiti dotikanje ust, oči in poskrbeti za higieno pri kihanju in kašljanju.
Ker se z peto boleznijo večinoma srečujejo starši majhnih otrok ni odveč, da ob vedenju, da v vrtcu ali šoli razsaja 5 bolezen otroka zadržite doma, če kaže znake prehlada. Ko se pri otroku pojavi rdečica praviloma ni več kužen in se lahko vrne v vrtec ali šolo.