
Zanimiva dejstva o dojenčkih
Vas zanimajo dejstva o dojenčkih za katere niste vedeli
Učenje pogovora se začne že v maternici
Dojenček je lahko slišal vaš glas in druge zvoke od približno 23. tedna nosečnosti dalje. Čeprav svoje prve besede ne bo povedal do približno svojega prvega leta se govorjenje jezika uči že od samega začetka.
Mamin glas je najljubši zvok vašega otroka in rad ga bo poslušal, ko ji govoriš ali poješ. Nikoli ni prezgodaj, da mu začnete brati in več besed bo slišal boljše bo verjetno kasneje njegovo jezikovno znanje.
Dojenčki se rodijo z zmožnostjo plavanja
Novorojenčki naravno zadržijo dih, ko so pod vodo in tudi premikajo se z rokami in nogami.
Ko greste plavati z dojenčkom poskrbite, da ne bo preveč hladno zato izberite poseben otroški bazen s toplo vodo.
Novorojenčki so kratkovidni
Novorojenčki lahko pred obrazom vidijo le približno 20 cm do 30 cm razdalje. Vse drugo je zameglitev svetlobe, oblike in gibanja.
Ko bo dojenček dopolnil en mesec ali dva meseca bo lahko usmeril pogled na igračo, ko jo boste premikali pred njegovim obrazom. Do konca prvega trimesečja bo lahko veliko jasneje videl barve in oblike.
Pomagajte svojemu dojenčku, da razišče svoj razvojni vid tako, da mu pokažete igrače s krepkimi vzorci v svetlih, živih barvah.
Dojenčki imajo več kosti kot odrasli
Vaš otrok se je rodil s približno 300 kostmi. Ko bo rastel, bo veliko teh izginilo, nekatere pa se bodo zlivale skupaj.
Lobanja se na primer oblikuje iz treh kosov kosti, ki jih povezuje hrustanec tako, da se lahko prebije skozi porodni kanal. Toda ti kosi se na koncu združijo, da nastane ena trdna kost.
Ko bo otrok dosegel odraslo dobo, bo verjetno v telesu imel le 206 kosti.
Dojenčkov trebuh je presenetljivo majhen
Želodec novorojenčka je zelo majhen. To pojasnjuje zakaj je treba dojenčke hraniti večkrat na dan - v svojem trebuhu preprosto nimajo prostora, da bi naenkrat spili vse potrebno mleko! To pomeni tudi, da tudi najmanjši zračni mehurčki zavzamejo dragocen prostor.
Želodec vašega dojenčka bo hitro zrasel, vendar ga bo treba še vedno hraniti ponoči, vsaj dokler ne bo star šest mesecev.
Beli hrup je čarovnija
Vašega dojenčka bodo pomirili in tolažili zvoki, ki ga spominjajo na zvoke, ki jih je že slišal v maternici. Zvok vašega srčnega utripa, ko ga držite blizu telesa lahko pomaga tudi pri njegovem pomirjanju in urejanju dihanja.
Številni dojenčki uživajo tudi ob zvoku pralnega stroja, sesalnika ali brnenju avtomobilskega motorja, ko sedijo na zadnjem sedežu ali le v kakšnem preprostem »belem« hrupu. Obstaja veliko igrač in aplikacij, ki oddajajo tovrstne zvoke ali pa enostavno poiščite brezplačen video posnetek belega hrupa v spletu.
Ni 'normalnega' otroškega spanca
V prvih nekaj tednih lahko vaš dojenček v etapah v 24 urah spi do 18 ur, ki se v dnevu in noči razporedijo naključno po več ur spanja.
Ko bo otrok začel spoznavati razliko med nočjo in dnevom bo postopoma začela bolj spati, ko bo temno in tiho.
Čeprav rutina spanja in hranjenja za vašega dojenčka ne bo delovala dokler ne bo star vsaj približno tri mesece lahko veliko storite, da spodbudite spalne navade v tem trimesečju, na primer prepoznavanje njegovih opozoril zaspanosti in da ga date spat preden postane preutrujen.
Možgani dečkov in deklet so različni
Raziskave kažejo, da lahko možgani dečkov v prvih treh mesecih raste hitreje kot možgani deklic, zlasti na območjih, ki nadzorujejo gibanje. Po drugi strani imajo dekleta morda občutljivejša čutila, kar pomeni, da lahko za začetek vidijo in slišijo bolje kot fantje.
Način, kako skrbite za svojega otroka, pa bo verjetno imel veliko večji učinek na njihov razvoj kot pa dejstvo, da je otrok deklica ali fant.