
Poporodna depresija - nevidna bitka mnogih mladih mamic
Rojstvo otroka pri novopečenih mamicah sproži plaz intenzivnih in nasprotujočih si čustev – od neizmernega veselja in navdušenja do trenutkov jeze, tesnobe in žalosti. V nekaterih primerih pa lahko ti občutki prerastejo v nekaj, česar večina mamic ne pričakuje: poporodna depresijo.

Poporodna depresija je oblika depresivne motnje, ki se pojavi pri mamah po, med ali celo pred rojstvom njihovega otroka. Simptome poporodne depresije lahko vsaka mama doživlja drugače. Občutki žalosti, tesnobe in utrujenosti, so značilne reakcije ki lahko trajajo dlje časa in otežujejo vsakodnevno skrb za mater in otroka. Poporodna depresija se lahko razvije kadar koli po porodu. Najpogosteje pa se pojavi v prvih 1 do 3 tednih po rojstvu. Kljub temu, da je za izboljšanje pogosto potrebno zdravljenje, mnoge mamice si težko priznajo in ne poiščejo pomoč.
Poporodna depresija je najpogostejši zaplet po porodu, saj prizadene do 15 % žensk. Tako ocenjujemo, da v Sloveniji vsako leto prizadene od 1.800 do 3.600 mamic. Pri polovici teh žensk je to prvi stik z depresijo, ki se morda že nakazuje v nosečnosti. Čeprav je poporodna depresija pogosta, se pogosto ne prepozna pravočasno, kar lahko vpliva na mater, otroka in celotno družino. Velikokrat se o tem ne govori dovolj, zaradi česar mamice, ki trpijo za PPD, mislijo, da so same ali celo slabe matere.
S tem blogom bomo govorili o ozaveščanju poporodni depresiji, prepoznavanje njenih simptomov in zagotavljanje podpore ženskam, ki se soočajo s tem stanjem. Še posebej želimo razbiti tabu okoli te teme in normalizirati dejstvo, da se to lahko zgodi, a o tem ne smemo molčati. Ključno je, da mame razumejo, da PPD ni njihova krivda in da lahko s pravo pomočjo in podporo popolnoma okrevajo.
Vzroki za poporodno depresijo
Potrebnih je več raziskav, da bi ugotovili povezavo med hitrim padcem hormonov po porodu in depresijo. Raven estrogena in progesterona se med nosečnostjo poveča za desetkrat, po porodu pa strmo pade. Tri dni po porodu se raven teh hormonov vrne na raven pred nosečnostjo. Ta nagla sprememba hormonov lahko vpliva na razpoloženje in čustveno stabilnost novopečenih mamic.
Stres, kot eden izmed ključnih psiholoških dejavnikov, lahko poveča tveganje za razvoj poporodne depresije. Starševstvo prinaša številne nove izzive in odgovornosti, ki pogosto vzbujajo občutke negotovosti ter dvome o lastnih sposobnostih, kar lahko predstavlja veliko breme za mater. Prav tako družbeni, genetska predispozicija in okolijski dejavniki imajo pomembno vlogo.

Poznamo dober in slab stres
Tukaj je nekaj nasvetov za boljše spopadanje in preprečevanje dejavnikov tveganja za poporodno depresijo:
- Poiščite nekoga za pogovor: Deljenje svojih občutkov z drugimi mamicami vam lahko pomaga razumeti, da niste sami in vam omogoča, da vidite situacijo z različnih perspektiv.
- Razporedite naloge : Vključite druge v skrb za otroka, zlasti očeta, in si tako zagotovite trenutke zase.
- Vzemite si čas za svojega partnerja: Ne pozabite, da ste pred prihodom otroka bila par, zato si vzemite čas za skupne trenutke.
- Zmanjšajte pričakovanja: Ko imate prosti čas, ga raje namenite aktivnostim, ki vas veselijo in sproščajo.
Simptomi poporodne depresije
Poporodna depresija se lahko odraža na različne načine, globoko vplivajoč na duševno, telesno in čustveno počutje mlade mamice. Pogosti simptomi vključujejo nenehno utrujenost, ki ne mine niti po počitku, ter občutke stalne zaskrbljenosti. Veliko mater doživlja občutek nesposobnosti in nizke samozavesti, kar jih privede do misli, da niso dovolj dobre ali da ne bodo zmogle skrbeti za svojega otroka. Te misli lahko privedejo do občutkov brezupa in tesnobe, ki močno zaznamujejo njihov vsakdan.
Fizični simptomi poporodne depresije so lahko prav tako obremenjujoči. Mnoge mamice trpijo zaradi nespečnosti (motnje spanja), tudi ko imajo priložnost za spanje. Pogosto se pojavi izguba teka in telesna izčrpanost, kar še dodatno oslabi njihovo telesno zdravje, razpoloženje in moči. Prav tako lahko videz povzroči skrb, saj se mamice pogosto spopadajo z nenehnimi spremembami telesa.
Čustveni simptomi so še posebej pomembni za prepoznavanje poporodne depresije. Veliko mam doživlja intenzivne občutke krivde in sramu, ker ne čutijo močne navezanosti na otroka ali ker menijo, da niso kos materinstvu. Preplavljene so z negativnimi mislimi in včasih težko najdejo veselje v dejavnostih, ki so jih prej osrečevale. Te misli lahko postanejo tako intenzivne, da vodijo v občutek izolacije in osamljenosti.
Simptomi:
- Izjemna žalost.
- Nihanje razpoloženja.
- Nenadzorovan jok.
- Nespečnost ali hipersomnija.
- Izguba apetita.
- Razdražljivost in jeza.
- Glavoboli in razširjene bolečine po telesu.
- Ekstremna utrujenost.
- Pretirana zaskrbljenost ali nezanimanje za otroka.
- Občutek, da ne morete skrbeti za otroka ali da ste neustrezna mati.
- Strah pred poškodbami otroka.
- Krivda zaradi svojih čustev.
- Napadi tesnobe ali panike.
Podpora materam s poporodno depresijo
Pri soočanju s poporodno depresijo ima podpora najbližjih izjemen pomen. Partnerji in družina lahko s svojo prisotnostjo, razumevanjem in skrbjo pomagajo materam skozi to težko obdobje. S potrpežljivostjo in brez obsojanja lahko pomembno prispevajo k njihovemu boljšemu počutju.
Pomembno je, da partnerji prepoznajo znake poporodne depresije in se aktivno vključijo v vsakodnevne obveznosti. Biti pozoren na morebitne spremembe v razpoloženju ali vedenju matere ter ji stati ob strani z nežno podporo je ključno. Ob znakih depresija pa je pomembna spodbuda in občutek varnosti, da skupaj poiščete strokovno pomoč.
Pomoč lahko najdemo tudi na družbenih omrežjih, kjer se mamice povezujejo v skupine za izmenjavo nasvetov in čustveno podporo. Tako si lahko mamice delijo svoje zgodbe in eni drugi pomagajo. To lahko materam pokaže, da v svojem boju niso same, kar zmanjša občutek osamljenosti in olajša proces okrevanja.

Povzetek
Rojstvo otroka sproži različna močna čustva. Od navdušenja in veselja do strahu in tesnobe. Lahko pa povzroči tudi nekaj, česar morda ne pričakujemo - poporodna depresija. Obstaja tudi blažnejša različica imenovana Baby Blues. Simptomi običajno trajajo le nekaj dni do največ dva tedna po porodu. Ta vključujejo nihanje razpoloženja, občutek preobremenjenosti in jok. Poporodna depresija so simptomi intenzivnejši in trajajo dlje. Najpogostejši simptomi so nemirnost, močna razdražljivost, jeza, veliko joka, huda nihanja razpoloženja itd. Pojavijo se lahko že med nosečnostjo, med ali pozneje – do enega leta po rojstvu.
Če se počutite tesnobni in zaznate kakšen zgoraj navedeni simptom, za vaše dobro pokličite svojega zdravnika ali ginekologa in se dogovorite za termin. Saj bo to za vaše dobro in boste tako lahko končno ponovno zaživeli in ustvarjali skupaj z vašim malčkom nove lepe trenutke
Pomembno je poudariti, da poporodna depresija ni vaša krivda. To ne pomeni, da ste slaba oseba ali slaba mati.